Skip to content

2321 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1978

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block6105
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,614
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
16%
Improvement Value:$199,700
84%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,293+0.7%
2024$7,243+5.2%
2023$6,888+3.0%
2022$6,684+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4008, Page 6052

Property Built

Built

Year Built: 1978