Skip to content

1962 S East Ave(Block 6201 Lot 15)Vineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Date
Jan 6, 2065

Property Information

Block6201
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
7%
Improvement Value:$572,500
93%
Total Assessment$612,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,502+0.7%
2024$19,373+5.0%
2023$18,455+2.9%
2022$17,928+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$47,580
DeedBook 4221, Page 4153Recorded1/24/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1968