Skip to content

2061 S East BlvdVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block6201
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,128
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
25%
Improvement Value:$116,700
75%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+0.7%
2024$4,903+5.0%
2023$4,670+2.9%
2022$4,537+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 4165, Page 4390Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 2633, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900