Skip to content

720 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block4103
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings3
Zoning03
Sq Footage2,181
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
16%
Improvement Value:$110,800
84%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+0.7%
2024$4,172+5.0%
2023$3,974+2.9%
2022$3,861+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,181DeedBook 4215, Page 6526Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$68,530
DeedBook 2451, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1900