Skip to content

1244 Garry AveVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block6301
Lot142
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X- -,2
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,048
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
30%
Improvement Value:$98,100
70%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+0.7%
2024$4,454+5.0%
2023$4,242+2.9%
2022$4,121+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2694, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1955