Skip to content

2296 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block6301
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class45
Description1S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,497
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
25%
Improvement Value:$121,400
75%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.7%
2024$5,121+5.0%
2023$4,878+2.9%
2022$4,739+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,497DeedBook 4245, Page 4800Recorded8/17/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4058, Page 8752

Property Built

Built

Year Built: 1999