Skip to content

1560 E Grant AveVineland, NJ 08361

Built 1910

Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block6301
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,072
Acreage5.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
38%
Improvement Value:$99,000
62%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,611+2.7%
2020$4,489+5.3%
2019$4,264+3.6%
2018$4,114+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4067, Page 4025

Property Built

Built

Year Built: 1910