Skip to content

2289 Cornwall DrVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block6302
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
23%
Improvement Value:$132,900
77%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+0.7%
2024$5,425+5.0%
2023$5,167+2.9%
2022$5,020+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,092DeedBook 4236, Page 3455Recorded12/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1971