Skip to content

2267 Cornwall DrVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block6302
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,375
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
27%
Improvement Value:$103,700
73%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+0.7%
2024$4,491+5.0%
2023$4,278+2.9%
2022$4,156+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
Sq Ft1,375DeedBook 4219, Page 5014Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$121,925
DeedBook 2736, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1964