Skip to content

1046 Rogers AveVineland, NJ 08361

Built 1943

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 23, 1989

Property Information

Block6303
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,372
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
24%
Improvement Value:$137,400
76%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+0.7%
2024$5,744+5.0%
2023$5,472+2.9%
2022$5,315+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1816, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1943