Skip to content

1822 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1934

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Apr 1, 1989

Property Information

Block6202
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,395
Acreage2.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
34%
Improvement Value:$90,100
66%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+0.7%
2024$4,292+5.0%
2023$4,089+2.9%
2022$3,972+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1781, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1934