Skip to content

956 Rogers AveVineland, NJ 08361

Built 2020

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block6303
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
16%
Improvement Value:$204,500
84%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+0.7%
2024$7,683+5.0%
2023$7,319+2.9%
2022$7,110+541.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,500DeedBook 4202, Page 2993Recorded12/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$38,500

From:

To:

DeedBook 4164, Page 9474Recorded4/2/2018

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4022, Page 890