Skip to content

1785 Cherokee LnVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block6304
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,324
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
19%
Improvement Value:$175,100
81%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+0.7%
2024$6,797+5.0%
2023$6,475+2.9%
2022$6,290+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft2,324DeedBook 4204, Page 1238Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4088, Page 1929

Property Sale

Sale
$309,015
DeedBook 4018, Page 4154

Property Built

Built

Year Built: 2007