Skip to content

1506 Cherokee LnVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$323,045
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block6304
Lot62
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,187
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
17%
Improvement Value:$183,500
83%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+0.7%
2024$7,016+5.0%
2023$6,683+2.9%
2022$6,492+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$323,045
DeedBook 4016, Page 8196

Property Built

Built

Year Built: 2006