Skip to content

2056 Indian DrVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$204,500
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block6306
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,360
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
18%
Improvement Value:$187,500
82%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304+0.7%
2024$7,256+5.0%
2023$6,912+2.9%
2022$6,715+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,500

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 4123, Page 5939Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$303,455
DeedBook 4018, Page 7274

Property Built

Built

Year Built: 2006