Skip to content

2075 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block6402
Lot117
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage3.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,100
33%
Improvement Value:$110,900
67%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+0.7%
2024$5,251+10.5%
2023$4,752+3.1%
2022$4,609+1.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,248DeedBook 4242, Page 7811Recorded6/9/2023

Foreclosure Case F-006551-21

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1925