Skip to content

2870 Crane StVineland, NJ 08361

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block6402
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,892
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
24%
Improvement Value:$149,700
76%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+0.7%
2024$6,237+5.0%
2023$5,942+2.9%
2022$5,772+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978