Skip to content

2905 Eagles CtVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block6402
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,184
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
14%
Improvement Value:$267,300
86%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+0.7%
2024$9,805+5.0%
2023$9,340+2.9%
2022$9,074-8.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993