Skip to content

2457 Bella Rosa CtVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$179,200
Last Sale Date
Oct 1, 2004

Property Information

Block6402
Lot76
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,482
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
24%
Improvement Value:$163,500
76%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+0.7%
2024$6,804+5.0%
2023$6,481+2.9%
2022$6,296+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,200
DeedBook 2778, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2004