Skip to content

2142 Quail StVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$366,500
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block6403
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,536
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
19%
Improvement Value:$168,300
81%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578+0.7%
2024$6,535+9.4%
2023$5,975+3.1%
2022$5,797+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$366,500
Sq Ft2,536DeedBook 4242, Page 7953Recorded6/9/2023

Property Sale

Sale
$28,778
DeedBook 1176, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1971