Skip to content

2089 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block6403
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
19%
Improvement Value:$166,100
81%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+0.7%
2024$6,490+5.0%
2023$6,183+2.9%
2022$6,006+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 2889, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1976