Skip to content

2197 Quail StVineland, NJ 08361

Built 1970

Last Sale Date
Apr 2, 2069

Property Information

Block6404
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,784
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
21%
Improvement Value:$151,700
79%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+0.7%
2024$6,067+5.0%
2023$5,779+2.9%
2022$5,614+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 4152, Page 5140Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4052, Page 3751

Property Built

Built

Year Built: 1970