Skip to content

2201 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block6405
Lot73
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,800
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
21%
Improvement Value:$147,100
79%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+0.7%
2024$5,877+5.0%
2023$5,598+2.9%
2022$5,438+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,800DeedBook 4192, Page 5620Recorded4/3/2020

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2011, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1971