Skip to content

2419 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1987

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block6405
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,898
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
20%
Improvement Value:$165,000
80%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+0.7%
2024$6,532+5.0%
2023$6,222+2.9%
2022$6,044+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$429,900
Sq Ft1,898DeedBook 4260, Page 46Recorded8/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1987