Skip to content

2398 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1987

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block6501
Lot75
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,836
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
25%
Improvement Value:$149,700
75%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+6.2%
2024$5,760+5.2%
2023$5,475+3.1%
2022$5,311+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,836DeedBook 4259, Page 6402Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$118,807
DeedBook 1690, Page 110

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1646, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1987