Skip to content

2328 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1987

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block6501
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,906
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
22%
Improvement Value:$177,600
78%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+0.7%
2024$7,196+5.0%
2023$6,855+2.9%
2022$6,659+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 4200, Page 3789Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft2,828DeedBook 2633, Page 104Recorded12/12/2002

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2270, Page 212

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1994, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1609, Page 31