Skip to content

2908 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block5210
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,774
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
23%
Improvement Value:$126,000
77%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+0.7%
2024$5,206+5.0%
2023$4,959+2.9%
2022$4,818+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,500
Sq Ft1,774DeedBook 4216, Page 2751Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$173,500

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 4136, Page 5429Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1170, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1968