Skip to content

3701 Halsey CtVineland, NJ 08361

Built 1996

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Oct 30, 1995

Property Information

Block6501
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,948
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
17%
Improvement Value:$252,000
83%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609+0.7%
2024$9,546+5.0%
2023$9,093+2.9%
2022$8,834+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 2145, Page 350