Skip to content

2318 Sanford DrVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block6501
Lot70
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,964
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
20%
Improvement Value:$197,100
80%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+0.7%
2024$7,813+20.5%
2023$6,484+2.9%
2022$6,299+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,964DeedBook 4230, Page 853Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,964DeedBook 4209, Page 609Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1754, Page 350

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1641, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1986