Skip to content

3637 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block6504
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,772
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
21%
Improvement Value:$123,300
79%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+0.7%
2024$4,937+5.0%
2023$4,703+2.9%
2022$4,569+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 4200, Page 3814Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1985