Skip to content

2299 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Nov 29, 1972

Property Information

Block6501
Lot85
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,884
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
23%
Improvement Value:$129,700
77%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+0.7%
2024$5,330+5.0%
2023$5,077+2.9%
2022$4,932+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1202, Page 71