Skip to content

3579 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$3,500
Last Sale Date
Mar 12, 1971

Property Information

Block5306
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,694
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
27%
Improvement Value:$109,600
73%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+0.7%
2024$4,779+5.0%
2023$4,553+2.9%
2022$4,423+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1177, Page 1122

Property Built

Built

Year Built: 1971