Skip to content

3829 Brookhaven DrVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block6503
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,794
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
16%
Improvement Value:$179,600
84%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+0.7%
2024$6,728+5.0%
2023$6,409+2.9%
2022$6,226+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1627, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1973