Skip to content

2562 Bartholomew DrVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block6503
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,772
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
24%
Improvement Value:$130,100
76%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+0.7%
2024$5,415+5.0%
2023$5,158+2.9%
2022$5,011+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,772DeedBook 4245, Page 2889Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4093, Page 1865

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2777, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2000