Skip to content

2588 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1995

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block6504
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
20%
Improvement Value:$141,500
80%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,601+0.7%
2024$5,564+5.0%
2023$5,300+2.9%
2022$5,149+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 4135, Page 5865Recorded11/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 2090, Page 1