Skip to content

2631 Bartholomew DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block6504
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,924
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
16%
Improvement Value:$182,700
84%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+0.7%
2024$6,867+5.0%
2023$6,541+2.9%
2022$6,355+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4173, Page 5898Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2010, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1972