Skip to content

2559 Bartholomew DrVineland, NJ 08361

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 1995

Property Information

Block6504
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,313
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
23%
Improvement Value:$108,700
77%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$3,074+3.6%
2015$2,967-21.7%
2014$3,791-0.8%
2013$3,821-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972