Skip to content

2140 Berkeley DrVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Dec 17, 1998

Property Information

Block6604
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,753
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$105,400
82%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+0.7%
2024$4,080+5.0%
2023$3,887+2.9%
2022$3,776+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2335, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1971