Skip to content

2524 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1945

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block6701
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,250
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
25%
Improvement Value:$102,800
75%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,340+0.7%
2024$4,311+5.0%
2023$4,107+2.9%
2022$3,990+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,250DeedBook 4262, Page 2611Recorded10/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1945