Skip to content

2550 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$572,500
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block6701
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,006
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
80%
Improvement Value:$150,000
20%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,880+0.7%
2024$23,723+5.0%
2023$22,598+2.9%
2022$21,953+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$572,500

From:

To:

Sq Ft6,006DeedBook 4181, Page 7637Recorded6/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2114, Page 143