Skip to content

688 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block6701
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,415
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
28%
Improvement Value:$95,600
72%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235+0.7%
2024$4,207+5.0%
2023$4,007+2.9%
2022$3,893+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,415DeedBook 4269, Page 2579Recorded4/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930