Skip to content

1358 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block5901
Lot95
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,417
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
30%
Improvement Value:$108,800
70%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+0.7%
2024$4,865+5.0%
2023$4,634+2.9%
2022$4,502+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,417DeedBook 4231, Page 8671Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2381, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1925