Skip to content

948 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1921

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block6801
Lot67
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,384
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
28%
Improvement Value:$116,200
72%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,136+0.7%
2024$5,102+5.0%
2023$4,860+50.2%
2022$3,236+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 4200, Page 7041Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 4195, Page 2303Recorded6/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1921