Skip to content

2515 Meade DrVineland, NJ 08361

Built 1991

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block6801
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,588
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
17%
Improvement Value:$213,400
83%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+0.7%
2024$8,097+5.0%
2023$7,713+2.9%
2022$7,493+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 4116, Page 320Recorded4/11/2014

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2573, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1991