Skip to content

1279 Rogers AveVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block6301
Lot113
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,545
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
20%
Improvement Value:$169,600
80%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+0.7%
2024$6,706+5.0%
2023$6,388+2.9%
2022$6,205+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,545DeedBook 4205, Page 7121Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986