Skip to content

1126 E Sherman AveVineland, NJ 08361

Built 1910

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 25, 2005

Property Information

Block6801
Lot62
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,556
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+0.7%
2024$4,745+5.0%
2023$4,520+2.9%
2022$4,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2837, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1910