Skip to content

2871 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1910

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block7201
Lot103
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,512
Acreage4.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
36%
Improvement Value:$108,400
64%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+0.7%
2024$5,330+5.0%
2023$5,077+2.9%
2022$4,932+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 4142, Page 8246Recorded6/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910