Skip to content

2216 E Sherman Ave(Block 6901 Lot 109)Vineland, NJ 08361

Built 1954
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block6901
Lot109
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage768
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
39%
Improvement Value:$66,500
61%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+0.7%
2024$3,448+5.0%
2023$3,284+2.9%
2022$3,190+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954