Skip to content

2465 Cavallo DrVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block6901
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,500
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
29%
Improvement Value:$120,700
71%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+0.7%
2024$5,377+5.0%
2023$5,122+2.9%
2022$4,976+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997