Skip to content

2457 Palermo AveVineland, NJ 08361

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block6901
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,164
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
29%
Improvement Value:$112,600
71%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+0.7%
2024$5,032+5.0%
2023$4,794+2.9%
2022$4,657+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,164DeedBook 4242, Page 6864Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 4147, Page 401Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4067, Page 3381

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1373, Page 114